מאמרים

תגיד, למה לא התייעצת עם עו”ד????

שלום לכולם, אני חייב לשתף אתכם בתופעה כואבת שאני נתקל בה מדי יום ביומו, תופעה שגובה מאנשים מחיר כבד, וממש אבל ממש ללא כל הצדקה.

אנשים מוכנים להוציא הרבה כסף על דברים שבאמת חשובים להם או לבני משפחתם בחיים, כך תוכלו למצוא אנשים שמשקיעים בנופש משפחתי עשרות אלפי שקלים, כשלשם כך הם נאלצים לשבור תכניות חיסכון, והסיבה לכך: “זה חשוב למשפחה והכסף שווה את זה”. כך תוכלו למצוא אנשים שמחליפים את רכבם הפרטי כל שנה או שנתיים, סתם כי זה חשוב להם לנסוע ברכב חדש, ועוד אינספור דוגמאות שכולנו מכירים ביחס לעצמנו ולסובבים אותנו. באותו אופן אדם מוכן לשלם לרופא כל סכום כסף שיידרש ממנו כדי להיות בריא, או להבדיל לשלם לחשמלאי כדי להוסיף תקע במטבח. אבל משום מה ולגמרי לא ברור לי למה, כשזה מגיע לייעוץ משפטי אנשים פתאום נהיים מחושבים, חסכנים ומנסים לפתור בעיות בעצמם, כאילו שיש להם בכלל שמץ של מושג מה המשמעות של המצב המשפטי אליו הם נקלעו, ומה נכון או  לא נכון לעשות באותו מצב. 

 

אתן לכם דוגמא ממש “חמה מהתנור”: לפני כחודש לערך פנתה אלי לקוחה כדי שאסייע לה- בעזרת השם- בסכסוך שכנים שהגיע לכדי הליכים פליליים של ממש. בשיחת הטלפון הראשונה היא ניסתה לדלות ממני כמה שיותר מידע וייעוץ- וזה בסדר- ולאחר שהסברתי לה שאין מנוס מלקיים פגישת ייעוץ בתשלום היא נאותה לבדוק את העניין עם בעלה- אם הוא יאשר לה לשלם לפגישת ייעוץ עם עו”ד???????. לבינתיים, משטרת ישראל עומדת להגיש נגדה בכל יום כתב אישום חמור בעבירה קשה של אלימות, והיא עדיין מתייעצת עם בעלה במשך שבועיים נוספים האם לשלם על פגישת ייעוץ?????. כשהמצב התדרדר והסכסוך החריף (גם במשטרה העניין נהייה חמור יותר), היא נאותה לבסוף להגיע לפגישת ייעוץ. הכל נהדר, רק שימו לב: משיחת הטלפון הראשונה שקיימנו ועד לפגישת הייעוץ שקיימנו עברו למעלה מ-3 שבועות!!!. בפגישת הייעוץ הסברתי לגברת שכדאי מאוד שאני אגש למשטרה בתור עו”ד ואנסה להביא בדרכים חוקיות לביטול כתב האישום שעתיד להיות מוגש כנגדה. שוב שאלה כמה זה יעלה ואמרה שצריכה להתייעץ. לבסוף, כדי לחסוך כמה מאות שקלים ניגשה בעצמה למשטרה- במקום לתת לעו”ד לבצע את אשר הוא יודע לבצע- והפלא ופלא במשטרה לא נענו לבקשתה ויתרה מכך בעקבות פנייתה הבלתי מקצועית למשטרה נסתמה כליל הדרך להביא לביטול כתב האישום. אילו היתה נותנת לעו”ד לבצע עבורה את העבודה אני בטוח שהדברים היו נראים אחרת. כעת, מצבה המשפטי חמור פי כמה וכמה, אין לה מנוס מלשכור את שירותיו של עו”ד כדי שזה ייצג אותה בהליך הפלילי שנפתח כנגדה ( אגב, זה יעלה לה פי כמה וכמה מהעלות של פגישת ייעוץ), ובנוסף להכל, המחשבות והחששות שמלוות את הגברת יומם ולילה לגבי עתידה ולגבי העונש אליו היא צפויה, אינם מרפים ממנה. חבל, חבל, חבל!

 

כעת שימו לב, אני לא מדבר על עצמי אלא באופן כללי. נניח שהגברת היתה מגיעה לפגישת ייעוץ מיד כשהייתה צריכה, ולאחריה מאפשרת לעוה”ד לבצע את עבודתו. נניח שהיתה משלמת עבור העניין כמה מאות שקלים או אולי קצת יותר. אין לי ספק שמצבה המשפטי והנפשי היה שונה באופן משמעותי. כעת, לא רק שהיא תאלץ לשלם הרבה כסף לעו”ד, אלא גם תיגרר להליכים ארוכים ומתישים שסופם בכלל לא ברור.  ואני שואל אתכם למה??????? למה כל זה היה כדאי????????. הגיע הזמן שתפסיקו עם הטעות הזו ותשנו את הגישה שלכם מן הקצה אל הקצה. תמיד תזכרו את המשפט הבא: ” מה שאתם מזנחים היום יעלה לכם ביוקר פי כמה וכמה מחר “. אם הרכב שלכם או מסך הLCD  שלכם חשובים לכם יותר מכתב האישום שהוגש כנגדכם או תביעה אחרת שהוגשה כלפיכם, אז כדאי שתבדוק את עצמכם פעם נוספת. הדברים נכונים לא לרק לגבי הליכים פליליים אלא לגבי כל תחום משפטי אחר. לעיתים מגיעות לכם זכויות ששוות הרבה כסף ואתם בכלל לא מדמיינים שזה המצב, לעיתים מגיעים לכם פיצויים מחברת ביטוח ואתם בכלל לא מודעים לכך, לעיתים העירייה פעלה כלפיכם בניגוד לחוק, ולעיתים אם הייתם מתייעצים בזמן לא הייתם היום מחכים לגזר הדין שיינתן כנגדכם.  

אז העצה שלי אליכם היא להפסיק להתקמצן על הדברים שבאמת חשובים בחיים ולא לתת לאגו שלכם להפיל אתכם בפח. בעניינים משפטיים תנו למקצוענים לעשות את העבודה, אני מבטיח לכם שאתם עוד תתקשרו להודות לי על העצה הזו.

 

ניתן להפנות שאלות/תגובות אל כותב המאמר לפי הפרטים המופיעים מטה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, וכן אינו מהווה טיפול משפטי ו/או תחליף לטיפול משפטי מקצועי או אחר. המסתמך על האמור לעיל, עושה זאת על אחריותו הבלעדית בלבד. 

מאמרים נוספים

תאונת הדרכים- חלק ב’

בהמשך למה שנכתב במאמר האחרון הנושא את הכותרת ‘תאונת הדרכים-מבוא’, נרצה השבוע להדריך את הקוראים כיצד עליהם לפעול לאחר תאונת דרכים (חלילה), בה נגרמו להם

קרא עוד »